Historia Parafii

Kościół Św. Stanisława zbudowany w 1400 roku, rzymsko-katolicka parafia istniała już w 1397 roku. Kościół usytuowany jest w rogu centralnego placu Szczerca. Od zachodu do fasady przylega wieża, mieszcząca w przyziemiu kruchtę.

Kiedyś był on częścią obwarowań miejskich; obwód jego ścian mieścił strzelnicze otwory i kamienną przyzbę dla obrońców. Podczas renowacji kościoła 1912 roku (do uroczystości pięćsetnej rocznicy Bitwy Grunwaldzkiej) te kamienne świadectwa bojowej przeszłości miasta były zamurowane.

Odbudowa i renowacja wypełniały się według przerobionego projektu Józefa Hornunga; autorem dokonanego projektu był prawdopodobnie Wojciech Brettner. Wtedy odbudowano wieżę, zniszczoną 1834 roku, na której 1910 roku było rozmieszczono Pamiątkową tablicę z czarnego marmuru dla uczczenia pięćsetnej rocznicy Bitwy Grunwaldzkiej inskrypcją „Pamiątka Grunwaldzka 1410-1910”.

W roku 1934 nad wejściem do kościoła było rozmieszczono Pamiątkową tablicę dla uczczenia pięćsetnej rocznicy śmierci Władysława Jagiełły z inskrypcją „Królowi Władysławowi Jagielle w pięćsetną rocznicę śmierci wyraża szacunek miasto Szczyreckie 31 maja 1934”.

Dotychczas czynny kościół Św. Stanisława – jeden z niewielu rzymsko-katolickich świątyń obwodu Lwowskiego, który funkcjonował w czasach radzieckich.

Wewnątrz zachowane trzy ołtarze drewniane, polichromowane i złocone, zapewne rekonstrukcja ołtarzy z 1. połowy XVIII w. Odnowiony w 1912 r.

Przedwojenne organy w kościele Św. Stanisława.

We wnętrzu kościoła znajduje się niemal kompletne przedwojenne wyposażenie, oraz wmurowana w 1996 roku tablica upamiętniająca generała Stanisława Maczka.

15 maja 2016 roku Parafia obchodziła 625. lecie założenia.